ROZHODOVÁNÍ NA ZÁKLADĚ DOVEDNOSTÍ

 Jak se tedy rozhodujeme, když se rozhodujeme podle dovedností? Don't worry, je to easy, hned to pochytáš. Vlastně jde o to, že si vybereš tu nejlepší možnost, která se Ti při rozhodování nabízí. A tuhle možnost si vybereš podle svých skillů. Chápeš? Jako nerozhodneš se jít hrát fotbal, když víš, že nemáš dobrý skilly na fotbal. Půjdeš si radši zahrát basket, protože v basketě máš dobrý skilly. Get it? Prostě se rozhoduješ podle svých dovedností a skillů, který jsi nastřádal v průběhu celého svého života. A tyhle skilly jsi získával tím, že jsi na něčem usilovně makal. Takže, abychom Vám to uvedli zase na příkladu s basketem. Neležel jsi doma na gauči a neflákal se u cs:ga, ale vyběhl jsi ven na hřiště a celý odpoledne jsi trénoval střely na koš. Chápeš mě, ne? A co se týká toho rozhodování, když tady o tom pořád mluvíme, tak – čím lepší a větší skilly máš, tím máš větší chance na to, že se správně rozhodneš. A s tím, jak dobrá rozhodnutí děláš, logicky souvisí i to, jak moc si věříš. Když se rozhoduješ blbě, no tak si pak přijdeš jak másloš, to je jasný. Ale když se rozhoduješ dobře a najednou se Ti ve věcech daří… no, tak to seš borka, ne? A právě, že když si takhle věříš a připadáš si jako dobrej týpek nebo dobrá týpka, a věříš i tomu, co všechno dokážeš, tak se budeš lépe rozhodovat na základě svých skillů. Nebo tedy, jak teď už víme, na základě dovedností.

ZAHRAJ SI HRU:

V týhle cool gamese si teď zkusíš, jak se vlastně dokážeš rozhodovat, hele. Tvůj request bude co nejrychleji zjistit, jakou známou týpku nebo týpka máme na mysli. Abys jí nebo jeho uhodl, tak k tomu budeš potřebovat ňáký svoje vědomosti. Budeš totiž muset přemýšlet nad informacemi, které Ti o hledané osobě dáme. Ale aby toho nebylo málo, tak ne že budeš jen hádat. Budeš taky muset ukázat, jaký rozhodovací skilly máš a jak se vlastně umíš rozhodovat. Dobře nebo máslošky?

 

Kámooo… Jenom 10 % ze všech gamerů se úspěšně dostalo pod 20 minut.

Zandáš to taky tak? Troufneš si?

zahraj si

Rozhodování ve hře:

Aby byl hráč úspěšný, musí mít dostatečné vědomosti. Musí výborně znát pravidla hry, musí znát strategie, taktiku v jednotlivých etapách – při zahájení, v průběhu a na konci hry. Musí znát své protihráče, umět hru hru analyzovat a vědět, jak reagovat.


 

�



Video: Rozhodování podle dovedností

Video: Rozhodování podle dovedností

Příklady rozhodování na základě dovedností

  • Rozhodovací dovednosti: Člověk dokáže běžně používat rozhodovací postupy a rozhodovací techniky, které mu mohou usnadňovat rozhodování v běžných situacích. Dokáže opakovaně řešit různé problematické situace.
  • Výběr zaměstnání - Rozhodnutí, jaké zaměstnání si zvolit, vyžaduje zvážení mnoha faktorů, jako jsou zájmy, schopnosti, vzdělání, pracovní příležitosti a plat. Dobrá rozhodnutí vyžadují dovednost vyhodnotit všechny tyto faktory a určit, jaké zaměstnání nejlépe odpovídá vašim dovednostem a zájmům.
  • Rozpoznání nebezpečí - Dovednosti rozpoznat nebezpečné situace mohou pomoci při rozhodování, jak se vyhnout nebezpečí a chránit sebe a ostatní. Například rozpoznání rizikových situací v dopravě, při sportu nebo při práci s nebezpečnými nástroji.
  • Výběr partnera - Rozhodnutí, s kým navázat vztah, vyžaduje dovednosti, jako jsou komunikace, empatie a rozpoznání vhodných vlastností pro fungující vztah. Správné rozhodnutí může vést k dlouhodobému štěstí a spokojenosti.
  • Soutěže: Žáci a studenti mají dostatečné dovednosti a sebedůvěru na to, aby se rozhodli přihlásit do nějaké vědomostní soutěž. Například umí recitovat, zpívat nebo má matematické dovednosti.
  • Sázka: Žák má nějakou dovednosti, ve které si věří, tak si na sebe vsadí, například se umí minutu točit na hlavě
  • Nakupování: Dnes mnoho lidí při nakupování potravin volí na základě svých znalostí získaných studiem výživových hodnot, složení, způsobu výroby a ekologické udržitelnosti.
  • Rozhodování o tom, jak nakládat s financemi a jaké jsou nejlepší způsoby hospodaření s penězi, například jak rozpočítat kapesné, jak si ukládat peníze, jaké jsou nezbytné náklady atd.

Skvělá rozhodnutí udělala z českého knížectví evopskou mocnost

Kdo by neznal Zlatou bulu sicilskou, která byla vydána roku 1212? Málokdo však už ví, jaké úsilí se za touto listinou skrývá:Tato listina dovršila přeměnu českého roztříštěného knížectví na sebevědomé království, kde se královský titul dědil z generaci na generaci. Za touto listinou stál jeden muž s vynikajícími diplomatickými dovednostmi – Přemysl Otakar I., který tyto dovednosti dovedl využít a dělal jedno výtečné rozhodnutí za druhým. Velký respekt. Podívej se a žasni :).

Video: ZDE

Skvělá rozhodnutí udělala z českého knížectví evopskou mocnost

Kdo by neznal Zlatou bulu sicilskou, která byla vydána roku 1212? Málokdo však už ví, jaké úsilí se za touto listinou skrývá:Tato listina dovršila přeměnu českého roztříštěného knížectví na sebevědomé království, kde se královský titul dědil z generaci na generaci. Za touto listinou stál jeden muž s vynikajícími diplomatickými dovednostmi – Přemysl Otakar I., který tyto dovednosti dovedl využít a dělal jedno výtečné rozhodnutí za druhým. Velký respekt. Podívej se a žasni :).

Video: ZDE

Sázka na kopací dovednosti

20. června 1976 bojovalo Československo v Bělehradu o titul Mistrů Evropy. Ve finále se střetlo s Německou spolkovou republikou. Utkání v  normální hrací době skončilo nerozhodně, a proto musí rozhodnout penalty. Na poslední penaltu jde záložník Antonín Panenka. Musí se rozhodnout, jakým způsobem penaltu kopne. Ránu dolů nebo nahoru, k  pravé nebo levé tyči? Tak jak to dělají všichni? To Antonín Panenka zavrhuje. Rozhodne se k  nevídanému řešení. Míč jen lehce podebere a pomalým obloučkem pošle doprostřed brány. Počítá s  tím, že brankář skočí na jednu nebo druhou stranu a tak nebude mít šanci na oblouček zareagovat. Tento kop už na tréninku zkoušel, při zápase si však zatím netroufnul. A navíc ve finále Mistrovství Evropy.
Rozhoduje se mezi slávou až do konce života anebo ostudou, pokud by se mu kop nepovedl. Panenka jde pomalu na penaltu a obloučkem doprostřed brány překonává brankáře. Československo se stává Mistrem Evropy.

celý článek

Bylo to rozhodnutí na náhodu nebo na základě dovedností? Antonín Panenka k  tomu říká: "V podstatě to nebylo vůbec těžké, protože do té doby to takto nikdo nekopl. Já jsem na Bohemce vždy po tréninku kopal na brankáře Hrušku. Hráli jsme o pivo nebo čokoládu a jelikož byl dobrej, tak mi to začalo lézt do peněz. Tak jsem přemýšlel, jak bych ho převezl. No a napadlo mě, když ten míč lehce podeberu, tak brankář, který skáče do rohu, už nemá šanci se vrátit.Tak jsem to začal zkoušet v tréninku, což mělo nevýhodu - začal jsem tloustnout, neboť jsem ty čokolády a piva začal vyhrávat zpátky.“

Dovednosti

Dovednosti, right? Každý z nás to slovo už aspoň jednou slyšel. No jo, ale co to teda ty dovednosti sakra znamenají? DOVEDNOSTI vlastně znamenají to, jak šikovej nebo zručnej jseš v nějakých činnostech nebo aktivitách, chápeš. Jednoduše „dovednosti“ jsou tvoje skilly. Takže máš třeba skillly v basketbalu. Takže máš dovednost hrát dobře basketbal. Chystáš ten princip, ne? Jde prostě o to, kolik máš skillů, jak dobrý skilly máš, v čem máš ty skilly, a tak. Každej tvůj jeden skill se vlastně ukazuje tvému okolí tím, co dobře umíš. A všechny tyhle skilly se ti můžou hodit v různých odvětvích tvého života!

Metoda rozhodování

Jak rychle se rozhoduješ, huh?

celý článek

Dobře a rychle

Nejideálnější kombinace, kdy jedinec má naučený proces rozhodování, který uplatňuje. Pro různé složité rozhodování volí ty správné kroky z rozhodovacího procesu. Neodkládá rozhodnutí na pozdější dobu, ale rozhoduje se v nejkratším možném termínu. Nezatěžuje si tak hlavu mnoha těžkými rozhodnutími, naopak v ní má prostor pro přemýšlení nad blížícími se rozhodnutími.

Špatně a rychle

V tomto případě se jedná zpravidla o nenadálá rozhodnutí, se kterými se jedinec nechce moc zabývat. Zde využívá k rozhodování zpravidla náhodu, to znamená definuje problém (děti chtějí do kina) a pak už jen rozhodne o řešení (půjdeme do kina Sokol, je jedno co hrají). V lepším případě se jedinec rozhoduje na základě zkušeností, které ale vycházejí z minulosti a pro aktuální rozhodování mohou být špatným rádcem.

Tímto způsobem nemůže jedinec rozhodovat o důležitých věcech svého života. Například rozhodnutí přestěhovat se třeba do Mnichovic, o kterých víš jen to, že tam chodil kocour Mikeš na pouť, nemusí být zrovna dobré rozhodnutí, byť bylo rychlé.

Dobře a pomalu

Zde jedinec využívá času, který má při rozhodnutí k dispozici a prochází celým rozhodovacím procesem od definice problému až po kontrolu. Během procesu získává potřebné informace, které ověřuje a na jejich základě se pak rozhoduje. Díky tomuto přístupu je předpoklad, že rozhodnutí bude mít svou dobrou kvalitu.

Špatně a pomalu

Špatně a pomalu znamená, že jedinec s rozhodnutím dlouho otálí, nechává jej na poslední chvíli a pak rozhodne na základě náhody, protože už prostě musí nějaké rozhodnutí udělat. 

Druhou možností je, že se rozhodovat neumí a v rozhodovacím procesu udělá řadu chyb, které musí napravovat a to stojí čas. Pak mnohokrát dochází k tomu, že výsledkem jsou nové kompromisní varianty. Pokud k něčemu takovému dojde, znamená to spíš, že úvodním fázím rozhodovacího procesu nebyla věnována dostatečná pozornost, takže výsledkem je špatná kvalita rozhodnutí. 

Kečup na hlavě, šlehačkou do čenichu

Každý z nás něco umí, někdo dobře zpívá, jiný dobře paří hry na počítači, další zas umí dělat srandičky. Musím v tom být, ale fakt dobrej, abych si na sebe vsadil. Pokud ne, je třeba na sobě makat. Členové neumí moc cvrnkat s krabičkou. Přesto do toho šli. Když jde o legraci, tak je to OK.

Kečup na hlavě, šlehačkou do čenichu

Každý z nás něco umí, někdo dobře zpívá, jiný dobře paří hry na počítači, další zas umí dělat srandičky. Musím v tom být, ale fakt dobrej, abych si na sebe vsadil. Pokud ne, je třeba na sobě makat. Členové neumí moc cvrnkat s krabičkou. Přesto do toho šli. Když jde o legraci, tak je to OK.

Hry založené na dovednostech